Protezy ruchome to rodzaj uzupełnienia protetycznego wyjmowanego z jamy ustnej przez Pacjenta. Rozwiązanie to najczęściej wykorzystuje się w sytuacji, kiedy ze względu na ilość lub rozmieszczenie uzębienia nie można zastosować protezy stałej. Protezy ruchome mogą opierać się na dziąsłach lub dziąsłach i zębach. Protezy ruchome całkowite lub częściowe uzupełniane są elementami mocującymi takimi jak klamry, rygle, zasuwy i teleskopy. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uzyskać zadowalający efekt wizualny, a przy tym dużą funkcjonalność w przystępnej cenie. Dzięki temu istnieje możliwość przywrócenia wyglądu oraz możliwości żucia i wyraźnej mowy.
Protezy akrylowe bez dodatkowych elementów mocujących są stosowane głównie ze względu na atrakcyjną cenę. Protezy szkieletowe stosowane są w przypadku częściowych braków zębowych. Są stabilniejsze, dzięki czemu zapewniają większy komfort podczas spożywanie posiłków czy rozmowy. Co więcej, charakteryzują się dużą wytrzymałością i są łatwe do utrzymania w czystości. Do protez szkieletowych dołącza się często dodatkowe elementy mocujące, takie jak klamry, rygle, zasuwy lub teleskopy.
Na początku noszenie protezy zębowej ruchomej może być niekomfortowe i trudne do zaakceptowania. Główną przyczyną jest uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Co więcej, żucie i mówienie przebiega nieco inaczej niż w przypadku naturalnego uzębienia, przez co trzeba niejako na nowo nauczyć się tych czynności. Doskonałym pomysłem jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń polegających na powolnym i wyraźnym czytaniu na głos. Warto pamiętać, by po otrzymaniu pierwszej protezy zębowej unikać twardych pokarmów, a pozostałe dzielić na niewielkie kęsy. Żucie pokarmów powinno być obustronne, dla równomiernego obciążenia protezy.