Usługi
Kurort dla zębów
Powrót
Powrót

Protezy - Świnoujście

Protezy ruchome

Protezy ruchome to rodzaj uzupełnienia protetycznego wyjmowanego z jamy ustnej przez Pacjenta. Rozwiązanie to najczęściej wykorzystuje się w sytuacji, kiedy ze względu na ilość lub rozmieszczenie uzębienia nie można zastosować protezy stałej. Protezy ruchome mogą opierać się na dziąsłach lub dziąsłach i zębach. Protezy ruchome całkowite lub częściowe uzupełniane są elementami mocującymi takimi jak klamry, rygle, zasuwy i teleskopy. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uzyskać zadowalający efekt wizualny, a przy tym dużą funkcjonalność w przystępnej cenie. Dzięki temu istnieje możliwość przywrócenia wyglądu oraz możliwości żucia i wyraźnej mowy.

Jakie są rodzaje protez?

Protezy akrylowe bez dodatkowych elementów mocujących są stosowane głównie ze względu na atrakcyjną cenę. Protezy szkieletowe stosowane są w przypadku częściowych braków zębowych. Są stabilniejsze, dzięki czemu zapewniają większy komfort podczas spożywanie posiłków czy rozmowy. Co więcej, charakteryzują się dużą wytrzymałością i są łatwe do utrzymania w czystości. Do protez szkieletowych dołącza się często dodatkowe elementy mocujące, takie jak klamry, rygle, zasuwy lub teleskopy.

Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy zębowej?

Na początku noszenie protezy zębowej ruchomej może być niekomfortowe i trudne do zaakceptowania. Główną przyczyną jest uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Co więcej, żucie i mówienie przebiega nieco inaczej niż w przypadku naturalnego uzębienia, przez co trzeba niejako na nowo nauczyć się tych czynności. Doskonałym pomysłem jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń polegających na powolnym i wyraźnym czytaniu na głos. Warto pamiętać, by po otrzymaniu pierwszej protezy zębowej unikać twardych pokarmów, a pozostałe dzielić na niewielkie kęsy. Żucie pokarmów powinno być obustronne, dla równomiernego obciążenia protezy.