Usługi
Kurort dla zębów
Powrót
Powrót

Profilaktyka dziecięca - Świnoujście

Profilaktyka dziecięca - podstawa zdrowych zębów

Odpowiednia profilaktyka stomatologiczna u dzieci ma duże znaczenie, gdyż próchnica zębów mlecznych bardzo szybko się rozprzestrzenia. W związku z tym warto odbywać regularne wizyty kontrolne, dzięki którym zostaną zauważone nawet najmniejsze ubytki. W centrum stomatologicznym Morze Uśmiechu w Świnoujściu przeprowadzamy profilaktyczne badania diagnostyczne i dbamy o zdrowie zębów dzieci z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń oraz szybkich, nieinwazyjnych i całkowicie bezbolesnych metod leczenia. Kładziemy duży nacisk na przyjazne podejście, co pozwala skutecznie zredukować stres u najmłodszych pacjentów i zbudować z nimi relację opartą na zaufaniu.

Skuteczne zabiegi profilaktyczne dla dzieci

Przeprowadzanie regularnych zabiegów profilaktycznych u dzieci pozwala zapobiec problemom takim jak próchnica, która wyjątkowo szybko rozwija się w przypadku zębów mlecznych. Do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegania jej zaliczyć można lakierowanie, czyli powlekanie zębów specjalną substancją dostarczającą fluor do tkanki zębowej. Czynność ta powinna być cyklicznie powtarzana, gdyż preparat działa jedynie przez kilkanaście godzin. Innym rozwiązaniem jest lakowanie polegające na zabezpieczeniu bruzd na powierzchni zębów. Zabieg ten należy wykonać jak najszybciej po wyrznięciu zęba, kiedy nie jest jeszcze zainfekowany przez bakterie. Przy okazji wizyty kontrolnej dziecka można również przeprowadzić fluoryzację polegającą na pokryciu szkliwa lakierem lub żelem z dużą zawartością fluoru, co wzmacnia je i uodparnia na działanie szkodliwych bakterii.

Jakie są podstawowe zasady higieny jamy ustnej u dzieci?

Aby utrzymać zdrowie zębów i przyzębia u dzieci należy stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Do jednej z najważniejszych zaliczyć można regularne szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty. Czynność ta powinna być przeprowadzona ostatni raz po zjedzeniu ostatniego posiłku w ciągu dnia. Warto również stosować antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, do których nie docierają nawet najlepsze szczoteczki do zębów. Poza odpowiednią higieną duże znaczenie może mieć dieta. Aby uniknąć schorzeń stomatologicznych, najlepiej unikać w diecie nadmiaru węglowodanów i cukru, gdyż są one doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.